Skuteczna identyfikacja wizualna w 10 krokach
Czym jest skuteczna identyfikacja wizualna?
Żeby w ogóle mówić o czynnikach na nią wpływających i warunkujących, musimy najpierw wyjaśnić, co oznacza skuteczna identyfikacja wizualna.
Wyobraź sobie, że kupujesz kosiarkę. Kosiarka to sprzęt, który służy Ci w konkretnym celu. Za jej pomocą zamierzasz skosić trawnik.
Przeglądasz oferty, porównujesz ceny, sprawdzasz dostępne rodzaje czy opcje. Podejmujesz decyzję o zakupie konkretnego modelu, w konkretnym sklepie, za konkretną cenę. Wiesz, że już za chwilę będziesz mogła swój cel zrealizować. A tym celem jest skoszenie trawnika pod Twoim domem.
Może się jednak zdarzyć, że wybór nie będzie zbyt trafiony. Być może niektóre jej elementy będą chodziły zbyt ciężko. Być może okaże się, że lepsza byłaby ta elektryczna od spalinowej, bo Twój trawnik nie jest aż taki duży, więc kabel aż tak by nie przeszkadzał, a nie byłoby dodatkowych kosztów eksploatacji. Raczej dużo większych, choć aż tak się na kosiarkach nie znam, jak na identyfikacji wizualnej.
Mimo wszystko jednak chcemy określić, czy pozwoli Ci ona zrealizować Twój cel.
Jeśli udaje się skosić trawnik, mamy odpowiedź, że kosiarka jest skutecznym narzędziem. Jeśli jednak po drodze coś nie wypaliło: wyrwało Ci ziemię, albo w ogóle maszyna nie chwyta trawy i zostawia nieskoczone kępki, to możemy przypuszczać, że jest nie do końca skuteczna.
Przyczyn tej nieskuteczności może być wiele i tu pojawia się audyt. Nie kosiarki, już ją zostawmy w spokoju, ale identyfikacji wizualnej.
Skuteczna identyfikacja wizualna marki to taka, która pozwala i pomaga Ci realizować Twoje cele. To ta, dzięki której docierasz do odpowiedniej grupy docelowej, manifestujesz charakter i styl Twojej marki, a co za tym idzie – efektywnie sprzedajesz, budujesz profesjonalny i rozpoznawalny wizerunek marki i rozwijasz swój biznes, idąc w określonym kierunku, realizując misję i wizję.
pakiet taniej
Przy zakupie trzech e-booków lub workbooków - cena spada o 5%!
Skuteczna identyfikacja wizualna w 10 krokach
01 Planowanie
Żeby zaprojektowana identyfikacja wizualna była skuteczna, musisz najpierw wiedzieć, z czego w ogóle ma się składać. Pierwszym krokiem zawsze jest określenie potrzeb marki.
Zaprojektowanie, zamówienie bądź zakup przepięknych ilustracji, nie pomoże Ci w działaniach, jeśli nie poukładasz palety barw marki i nie zadbasz o praktyczny, czytelny i zgodny ze stylem marki zestaw fontów.
Na samym początku, przed tworzeniem, określ, czego Ci potrzeba, aby efektywnie i sprawnie budować wizerunek marki. Inaczej będzie wyglądał pakiet minimum dla początkującego bloga, a inaczej pełna oprawa graficzna dla marki wchodzącej na rynek z planem podboju świata.
Pamiętaj – nie zawsze potrzeba wszystkich elementów! Dla startującej marki często wystarczy minimalistyczne logo, odpowiednia paleta barw (zobacz: Psychologia koloru) i komplet fontów. Jeśli narzucisz sobie zbyt wiele, a jednocześnie nie będziesz miała jasnego kierunku projektowania i zdefiniowanych podstaw, na nic zdadzą się piękne grafiki czy wzory.
Weź kartkę i długopis (pomocna będzie także checklista ze wskazówkami) i spisz, co musisz przygotować dla Twojej marki.
02 Branding
Branding, a konkretniej – podstawowa strategia marki – to Twój fundament. Absolutna konieczność i podstawa dla całościowego funkcjonowania Twojej marki.
W procesie brandingu określasz najważniejsze kwestie dotyczące istnienia i działania Twojego biznesu, opisujesz grupę docelową, strategię komunikacji oraz rynek i konkurencję. Definiujesz osobowość marki i planowany wizerunek.
Przepracowanie podstaw pozwoli Ci jasno spojrzeć na Twoją markę, dzięki czemu na każdym z etapów działania i na każdym z pól nie będziesz mieć wątpliwości, jak powinna się ona zachowywać i jak należy ją ubrać.
03 Kierunek
Skuteczna identyfikacja wizualna zawsze opiera się na brandingu i zdefiniowanej osobowości marki. Osobowość marki wskazuje, w jakim stylu powinnaś stworzyć oprawę graficzną.
Najlepszym narzędziem w tej kwestii jest mood board, czyli tablica inspiracji. To komplet materiałów, przykładów, które będą pilnować Cię w projektowaniu w określonym stylu. Zebranie ich do kupy pozwoli Ci zwizualizować sobie efekt końcowy, a powracanie do raz (a porządnie!) stworzonego mood boardu i sprawdzanie zgodności tworzonych elementów z wyznaczonym kierunkiem jest niemalże gwarancją sukcesu.
To czas, aby zastanowić się, jak powinna wyglądać (a nie tylko działać) skuteczna identyfikacja wizualna Twojej marki. Bo przecież pamiętasz, że wygląd szalenie się liczy?
Zobacz: Webinar Moodboard Twojej marki i stwórz skuteczną tablicę inspiracji!
04 Przygotowanie
Żebyś mogła zacząć, musisz wiedzieć, z czym startujesz.
Bierzemy pod uwagę zarówno kwestie merytoryczne (wiedza o budowaniu wizerunku, podstawowe zagadnienia z zakresu tworzenia identyfikacji wizualnej), jak i techniczne – dostępne programy, narzędzia, materiały.
Pamiętaj, że jeśli brakuje Ci umiejętności bądź nie masz możliwości samodzielnie stworzyć wszystkich elementów, możesz śmiało korzystać z gotowców i to jest OK! Jeśli tylko będą dopasowane do stylu i charakteru marki, to nie wahaj się ułatwić sobie zadania :)
Jeśli już zgromadziłaś pewne części składowe bądź stworzyłaś poszczególne elementy, także zaznacz, że są już przygotowane. W tym miejscu po prostu sprawdź ich zgodność i poprawność. Jeśli działają na korzyść marki i potwierdzasz, że świetnie do niej pasują, a Tobie pomagają działać efektywniej – nie ma sensu tworzyć ich od nowa.
05 Poprawność techniczna
Tyczy się każdego elementu identyfikacji.
Poprawność techniczna w logo to zadbanie o formę znaku, proporcje, odległości, pole ochronne, określenie minimalny rozmiar. Przede wszystkim dobre logo to projekt w krzywych (wektorowy), który możesz skalować bez utraty jakości, a dodatkowo korzystać z wielu urozmaiceń w druku czy stworzyć swoją pieczątkę firmową.
W palecie barw będzie oznaczała dostosowanie barw zarówno do wyświetlania w Internecie, jak i do druku oraz spisanie odpowiednich oznaczeń barw (CMYK RBG i Hex).
Zobacz: E-book Skuteczna paleta barw, Psychologia koloru i wybierz najlepsze kolory dla Twojej marki!
Poprawy techniczne zestaw fontów pozwala wykorzystywać wybrane pozycje zarówno na ekranach, jak i w materiałach fizycznych, drukowanych. Gwarantuje czytelność, zachowuje zasadę kontrastu, fonty zawierają polskie znaki i tak dalej.
Poprawne techniczne ikony to takie, które możesz umieścić na stronie w skalowalnej formie, aby wykorzystywać wielkość w pikselach do oznaczania ich rozmiarów. Takie, które będą przygotowane z zachowaniem odpowiedniej formy, czy w odpowiednich proporcjach – same w sobie i w stosunku do siebie nawzajem.
I tak w odniesieniu do wszystkich części identyfikacji wizualnej.
06 Praktyczność
Skuteczna identyfikacja wizualna jest przede wszystkim praktyczna. Stanowi Twoje ułatwienie w pracy, narzędzie do efektywnego i sprawnego działania w obrębie marki, co wpływa na budowanie jej wizerunku, ale także na czas i nakład Twojej pracy. To się ceni, prawda?!
Najlepszym rozwiązaniem jest przygotowanie każdego projektu w oprawie graficznej tak, by później był gotowy do użycia w każdej sytuacji, w każdy sposób, w każdym medium.
07 Pełne projekty
Ten punkt jest mocno powiązany z dwoma poprzednimi. Kiedy wiesz, że Twoja oprawa graficzna jest poprawna techniczne i praktyczna, najprawdopodobniej możesz potwierdzić, że każda z części jest stworzona w pełni.
Tworząc logo, przygotuj różne wersje znaku. Zaprojektuj logo główne, pełne – z taglinem i sygnetem (czyli znakiem/grafiką), ale nie zamykaj się na jeden projekt. Na stronie czy w grafikach przyda się także samodzielny znak marki.
W przypadku palety barw, jak już wiesz, konieczne jest dostosowanie kolorów do prezentacji na monitorze oraz do druku. W przypadku zestawu fontów – przygotowanie odpowiednich dla tekstu głównego, nagłówków i podtytułów na każdym ich poziomie – także tych niższych, dla dobrego formatowania tekstu. Opcjonalnie możesz dodać także do swojego kompletu font dla wyróżnień i adnotacji, na przykład taki imitujący pismo odręczne lub elegancki, kaligraficzny.
Powered by Creative Market
Skuteczna identyfikacja wizualna zależy również od tego, czy przygotujesz się na różne sytuacje wykorzystania elementów projektu. Zadbaj o to, by każda część oprawy graficznej była gotowa w różnych wersjach kolorystycznych, różnych rozmiarach czy formatach plików.
08 Wdrażanie
To dość logiczne, ale warte podkreślenia. Skuteczna identyfikacja wizualna dotyczy każdego punktu styku marki z jej odbiorcą. Jeśli więc wdrażasz swoją oprawę graficzną w materiałach firmowych, robisz to także w social mediach i na stronie internetowej.
W sytuacji, w której w każdym z tych miejsc będziesz wykorzystywać tylko niektóre (lub zupełnie inne) barwy, fonty czy elementy graficzne, utrudnisz sobie budowanie rozpoznawalnego wizerunku, a Twoja marka będzie bardzo opornie osiadać w świadomości odbiorców.
Dlatego też ważne jest, aby nie przesadzać w projektowaniu. Trzy, cztery barwy wystarczą w zupełności, szczególnie, jeśli jesteś pewna, że problemem będzie wykorzystanie większej ilości kolorów tak, by tworzyły spójną, estetyczną całość. Podobnie z fontami, ikonami czy wzorami.
09 Konsekwencja dla spójności
Kiedy dostaję pytanie o to, jak stworzyć spójny wizerunek marki i czym w ogóle on jest, to mam jedną odpowiedź: konsekwencja rodzi spójność.
Nawet najgenialniejszy projekt identyfikacji wizualnej nie zagwarantuje jej spójnego, profesjonalnego i rozpoznawalnego wizerunku, jeśli nie będzie wdrożony i konsekwentnie stosowany.
Nie ma co liczyć na spójność, jeśli nie określimy podstaw, na podstawie których stworzymy komplet potrzebnych materiałów. Nawet, jeśli startujesz z pakietem minimum (proste, ale poprawne logo + paleta barw + zestaw fontów) możesz z powodzeniem budować bardzo spójny i właściwy wizerunek marki. Możesz dokładać pozostałe elementy na bieżąco, zgodnie z potrzebami i nie ma w tym żadnego problemu. Jeśli tylko będziesz trzymać się wyznaczonego kierunku, nie zachwiejesz spójności wizerunku.
Pamiętaj, że spójność nie oznacza mdłych, niemal identycznych projektów. Spójność to konsekwentne komunikowanie osobowości marki poprzez tworzenie oprawy graficznej zgodnej z jej stylem, który kreuje się na podstawie właśnie osobowości.
10 Rebranding
Oprawa graficzna marki nie jest (a nawet nie powinna być) tworzona raz na zawsze. Skuteczna identyfikacja wizualna to strój marki, który dotrzymuje jej kroku, pomaga manifestować cechy i styl, a dzięki temu pozwala realizować cele.
Jeśli w którymś momencie zauważysz, że marka intensywnie się rozwija, zmienia nieco kierunek lub profil działalności albo kieruje (i powinna kierować) swoją ofertę do zupełnie innej grupy docelowej, niż na początku istnienia, to dotychczasowa identyfikacja wizualna może przestać być skuteczna.
Rebranding to ważny element w budowaniu wizerunku. Nierzadko obawiamy się, że namiesza w postrzeganiu naszej marki, ale prawidłowo przeprowadzony, zapoczątkowany dogłębną analizą i dostosowany do nowej sytuacji marki będzie działał tylko na korzyść.
przypnij na później!
hej, to Ci się spodoba!
Czy możesz używać takie same kolory, jak inna marka?
W sieci pełno jest generatorów palet, narzędzi do wyciągania kolorów ze zdjęć czy grafik i wskazówek, jak wybrać ten najlepszy kolor dla swojej marki. Co jednak w sytuacji, gdy Tobie zwyczajnie spodoba się paleta innej marki i stwierdzisz, że idealnie leżałaby także w...
DARMOWA CHECKLISTA: Legalna marka online
Uwielbiam checklisty. To złoto w organizacji życia codziennego, pracy z klientkami, projektów, tworzenia produktów i usług. Nie ma sytuacji, w której checklista by mnie zawiodłą. No wyobraź sobie pakowanie na wakacje bez listy rzeczy do wzięcia! Zapomniałabym...
Logo w Canvie – czy to dobry pomysł?
Indywidualny projekt identyfikacji wizualnej jest zwykle dość kosztownym rozwiązaniem. Jeśli chcesz zadbać o oprawę graficzną marki, ale nie możesz pozwolić sobie na wydanie (zwykle) kilku tysięcy, z pewnością szukasz budżetowych rozwiązań. Stawiając na samodzielny...