3 sposoby na łatwy i skuteczny branding dla początkujących
Branding to wszystko, co robisz, aby Twoja marka stała stabilnie i bezpiecznie, działając w odpowiednim miejscu i czasie, miała właściwą formę – zupełnie jak dom! – i dawała (już w środku) swoim gościom to, czego potrzebują, realizując przy tym własne cele.
Mówiąc krócej i jeszcze bardziej po ludzku, bo przecież umówiłyśmy się, że słownikowym definicjom z piekła rodem mówimy stanowcze nie: branding to fundamenty Twojej marki, od podstawowych informacji, przez określenie oferty, grupy docelowej i analizę konkurencji i pozycji na rynku, aż po wizerunek i osobowość marki.
I tym sposobem wymieniłam wszystko to, nad czym powinnaś popracować, aby odpowiednio ustawić swoją markę i ze spokojem zrobić każdy kolejny krok. Tymi krokami może być na przykład uporządkowanie systemu komunikacji, promocji i sprzedaży, co pozwoli Ci realizować cele Twojej marki.
O każdej składowej brandingu możesz przeczytać w tym wpisie, a każdą z nich uporządkować razem z naszym workbookiem. Ale stop, bo uprzedzam fakty! Najpierw obiecane 3 sposoby na łatwy i skuteczny branding dla początkujących! :)
Łatwy i skuteczny branding dla początkujących? Zadbaj o tę trójkę!
01 Wiedza.
I to nie bylejaka, ale wiedza na miarę Twoich aktualnych potrzeb.
Bo obie wiemy, że te skomplikowane opisy mogą skutecznie zniechęcić do pracy. I obie wiemy też, że na starcie naprawdę nie potrzebujesz dołowania i szukania grubych tysięcy w portfelu, żeby oddać ten „beznadziejny” przypadek specjalistom. Bo obie wiemy, że tak naprawdę zwyczajnie chcesz, by Twoja marka miała solidne podpory, by mogła funkcjonować i rozwijać się w odpowiednim dla Ciebie tempie, prawda?
Branding dla początkujących to nie walka o istnienie świata, a konkretne zadania, które pozwolą Ci wystartować i iść w odpowiednim kierunku. I do tego potrzebujesz wiedzy, która zagwarantuje Ci właściwe informacje i wskazówki do wykorzystania od zaraz.
Korzystaj ze źródeł, w których możesz znaleźć potrzebne Ci informacje podane w przystępny sposób. Jeśli czujesz, że ktoś zbyt wiele od Ciebie „oczekuje”, leć tam, gdzie otrzymasz odpowiednie pro tips niezbędne do ogarnięcia fundamentów marki.
W workbooku mówię tylko o tych kwestiach, które faktycznie dobrze ogarnąć na początku budowania marki. I mówię w taki sposób, byś nie musiała się zastanawiać, co autorka miała na myśli. Po prostu: dowiadujesz się, co, jak i kiedy zrobić i… od razu to robisz. Bo…
02 Narzędzia.
…narzędzie, które razem z odpowiednią na danym etapie wiedzą, daje Ci możliwość przepracowania niezbędnych zagadnień z zachowaniem porządku, ładu i składu.
A dlaczego to takie ważne?
Dlatego, że ten porządek staje się niejako gwarantem skuteczności całego przedsięwzięcia. Nie możesz przecież ustalać, jakie skojarzenia chcesz budzić w odbiorcach, a więc pracować nad pożądanym wizerunkiem, kiedy nie wiesz, kto tym odbiorcą jest. I właśnie dlatego rozdział o wizerunku marki poprzedzony jest budowaniem fundamentów (zbieraniem podstawowych informacji o marce), analizą konkurencji i definiowaniem grupy docelowej. Tak, byś nie miała żadnych wątpliwości co do tego, jakie odczucia chcesz budzić w swoich klientach.
Dodatkowo porządkowi sprzyja wygodna forma. Dobrze więc, byś każdy z etapów zbierała w jednym miejscu. Dzięki temu będziesz mogła się odnieść do każdej z już ogarniętych rzeczy, jednocześnie w efekcie gromadząc wszystkie informacje o marce w komplecie. To z kolei jest wygodne, gdy trzeba do nich wrócić, zrobić audyt czy zwyczajnie uzupełnić.
A uzupełniać możesz to wszystko w swoim egzemplarzu workbooka – pilnując ładu, kolejności działań i kompletności wszystkich informacji.
03 Czas.
Odpowiedni czas pracy, który pozwoli Ci działać we własnym tempie, to niemalże gwarancja sukcesu!
Bo nie chodzi o wyścigi i nie chodzi o to, byś na już ogarnęła całość. Ta całość może długo dojrzewać, a Ty możesz każdy z etapów zrealizować w innym czasie. Dzięki temu nie przytłoczysz się ilością pracy (bo faktycznie nie jest tego mało), a w swoim tempie ogarniesz wszystkie elementy.
Rozłóż proces brandingu w czasie, jeśli tylko potrzebujesz. Zastanów się, jak często możesz poświęcać pół godziny, godzinę czy dwie na pracę nad strategią marki. Dobrym rozwiązaniem jest zanotowanie w kalendarzu czy plannerze konkretnych terminów, kiedy weźmiesz do ręki kartki (lub swój egzemplarz workbooka, by pilnować porządku!) i w skupieniu rozpzracujesz kolejny rozdział brandingu. Tak, mówiąc rozdział, mam na myśli część workbooka poświęconą konkretnemu zagadnieniu – nie ściemniam z tym genialnym narzędziem porządkującym pracę! :)
przypnij i nie zapomnij!
Dołącz do społeczności Moyemu i zgarnij 10% zniżki na pierwsze zakupy dla marki!
hej, to Ci się spodoba!
Legalna nazwa marki i firmy, czyli #NamingPoPrawnie
Wymyślanie nazwy marki to zazwyczaj pierwszy krok. Czasem znalezienie odpowiedniej nazwy zajmuje długie tygodnie czy miesiące, a czasem jest kwestią przypadku i pojawia się znikąd, co na pewno ułatwia wejście w proces budowania marki, zdejmując z nas przynajmniej to...
4 pory roku w osobowości marki – przepis na najlepszy outfit dla marki
Towarzyszy mi od początku mojej działalności projektantki graficznej. Stworzyłam dzięki niemu wiele opraw graficznych dla pięknych marek. Ułatwia mi działanie na niemal wszystkich obszarach działalności firm, pomagając porządkować to, co porządku wymaga. System 4 pór...
Samo logo nic Ci nie da. Kilka słów o tym, dlaczego nie projektuję samego znaku
„Potrzebuję logo dla marki. Ile kosztuje projekt?” Tak zaczyna się spora część wiadomości, które są wprowadzeniem do współpracy. Czasami jednak tym wprowadzeniem jedynie mogłyby być, bo kiedy informuję, że nie projektuję wyłącznie logo marki, to niestety do współpracy...